Poradnik kredytobiorcy

''Kredyt bankowy to jeden z najbardziej popularnych produktów finansowych. I nie chodzi tylko o to, że jest on oferowany przez większość banków, ale że często jest wykorzystywany jako szybkie wsparcie budżetu domowego wielu osób. Wsparcie takie może się jednak okazać największą pomyłką w życiu. Dlatego też przed zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Sprawdź swoją sytuację finansową
Przed zaciągnięciem kredytu należy dokładnie przeanalizować swoje domowe finanse. Dzięki temu będziemy w stanie określić chociażby maksymalną kwotę pieniędzy, jaką możemy przeznaczyć na spłacanie rat danego zobowiązania. Przy szacowaniu tej kwoty powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które w pewnym stopniu mogą zaburzyć nasz domowy budżet. Poza tym, już na tym etapie należy się zastanowić nad kwotą kredytu oraz okresem, na jaki chcemy go zaciągnąć. 

Poznaj rynek
Zaciągając kredyt, czy to gotówkowy czy hipoteczny, bardzo ważną kwestią jest zapoznanie się z ofertami jak największej liczby instytucji proponujących takie produkty. Dzięki temu klient nie tylko pozna warunki obowiązujące w innych bankach, ale także będzie miał możliwość wybrania tych najbardziej atrakcyjnych ofert. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ wybór lepszych warunków to po prostu niższe koszty kredytowe.

Koszty najważniejsze
Nie jest niczym nowym stwierdzenie, że zaciągnięcie kredytu kosztuje. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której bank udzielając danego zobowiązania nie chce na nim zarobić. Do podstawowych kosztów kredytowych zaliczamy między innymi: prowizję pobieraną za udzielenie kredytu, jego oprocentowanie oraz bardzo często spotykane ubezpieczenie. Od wysokości wszystkich tych parametrów zależy jaką kwotę klient „dopłaci” spłacając pożyczoną sumę pieniędzy.

Znaj swoje prawa i obowiązki
Podczas starania się o kredyt bardzo ważną kwestią jest dokładne przeczytanie umowy kredytowej. To właśnie w umowie są określone prawa i obowiązki, zarówno instytucji udzielającej danego zobowiązania, jak i samego klienta. Ponadto w dokumencie tym znajdują się informacje o wysokości kosztów kredytowych, o możliwości wcześniejszej spłaty kredytu, a także wzór odstąpienia od umowy. Dokładne przeczytanie każdego paragrafu pozwoli nam uniknąć nie tylko stresujących sytuacji, ale także spowoduje, że dane zobowiązanie zaciągniemy z pełną świadomością.

Reaguj zawczasu
Ostatnia wskazówka jest przeznaczona dla osób, które posiadają już kilka zobowiązań i nagle zaczęły mieć kłopoty z ich terminowym regulowaniem. Wyjściem z takiej sytuacji jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, czyli takiego, który połączy wszystkie zobowiązania w jedno. Dzięki takiej operacji klientowi łatwiej będzie zapanować nad spłacaniem rat. Ale uwaga! Kredyt konsolidacyjny ma także wady. Jedną z najważniejszych jest to, że zazwyczaj jest on udzielany na dłuższe okresy. Sytuacja taka powoduje, że klient w ogólnym rozrachunku może ponieść wyższe całkowite koszty kredytowe.

Jak widać zaciągnięcie kredytu nie jest prostą operacją, ponieważ osoba zainteresowana zobowiązaniem powinna zwrócić uwagę na szereg różnych kwestii. Jednak dzięki odpowiedniemu podejściu i niewielkiemu wysiłkowi klient ma później pewność, że wybrany przez niego kredyt posiada najlepsze warunki."

 Jacek Kasperczyk
Comperia.pl